توالت فرنگی

زانو درد

نویسنده: | کلمات کلیدی: , , | نظرات: 0 | اردیبهشت ۱۱ام, ۱۳۹۵

علل درد زانو
آرتروز :

هرگاه غضروف مفصلی زانو دچار تخریب شود ارتروز زانو می نامند

در نوع شدید بیماری منیسک ها که غضروفی شکل اند بطور کامل از بین می روند و در استخوان های ران و درشت نی به یکدیگر ساییده می شوند
بهبود سازی: هدف از درمان درد آرتروز کنترل درد است که می تواند با تقویت عضلات در اطراف مفصل زانو یا استفاده از داروهای ضد درد و در موارد شدید تعویض مفصل زانو انجام می پذیرد

بورسیت : در نهایت ,ضربات, عفونت و استفاده مکرر از زانو بصورتی که زانو بر روی زمین فشرده شود می تواند منجر به التهاب بورس های زانو شود.
-نشانه ها : شایعترین بورسی که دچار التهاب می شود بورس جلوی کشکک زانو می باشد که در افرادی که زیاد زانو می زنند مثل خدمتکاران یا آنها که زیاد فرش می شویند مشاهده  می شود و منجر به درد جلوی زانو و التهاب و قرمزی آن می شود. همچنین التهاب بورس غازی که در قسمت زیرین و داخل مفصل زانو قرار دارد در افراد چاق و زنان شایعتر است و سبب درد قسمت داخل و پائین زانو بخصوص در نیمه شب و در هنگام خم شدن زانو موجب می شود.

دکتر فرزاد کارگرزاده، (جراح ارتوپد و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی) می گوید

در نظر بگیرید شما قسمتی از پوست یا ناخن را تحت فشار قرار دهید و مانع از رسیدن خون به آنجا شوید، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ کم‌خونی یا ایسکمی باعث می‌شود آن بافت نابود شود

شما در واقع به مفصل خود همین فشار را ایجاد می‌کنید و باعث ایسکمی آن می‌شوید
علاوه بر آن، جلوی چرخیدن مایع مفصلی را هم خواهید گرفت و به آن صدمه خواهید زد .
متاسفانه به همین علت و ورزش نكردن و بد نشستن، سن تعویض مفصل و جراحی آن در کشور ما به حدود ۴۰ تا ۵۰ سالگی رسانده است، در حالی که در کل دنیا ۸۰ سالگی است.

دکتر غلامحسین غفارپور، متخصص پوست، عضو هیات علمی دانشگاه علوم‌پزشکی ایران اعتقاد دارد که:
«بعضی افراد علت امتناع از استفاده از توالت فرنگی را تماس مستقیم پوست با سطح آلوده می‌دانند، حتی اگر توالت در خانه شخصی و خصوصی  باشد، در حالی که این توالت در مقایسه با توالتی که امروزه در بیشتر خانه‌ها استفاده می‌شود، بهداشتی‌تر است.

تمام کسانی که درد مفاصل را دارند و فشار، دردشان را تشدید می‎کند، یا مبتلا به آرتروز و ساییدگی زانو هستند، استفاده از توالت ایرانی ” ممنوع ” است

در ضمن وقتی توالت فرنگی در خانه وجود دارد و افراد خانواده از آن استفاده می‌کنند، قطعا به خاطر رعایت بهداشت فردی، هر

کدام از افراد عاری از مشکلات قابل‌انتقال از طریق پوست است..
اگر فقط با استفاده از آب هم که قدرت پاک‌کنندگی ذاتی دارد، محیط توالت‌فرنگی پاکیزه شود، احتمال انتقال مشکلات احتمالی پوستی که در صورت رعایت نکردن بهداشت فردی سرایت می‌کند، منتفی خواهد شد .

به‌خصوص اگر از كاورهای یکبار مصرف مخصوص توالت استفاده شود، نباید از مزایای استفاده از توالت‌فرنگی به بهانه بهداشتی نبودن آن چشم‌پوشی كرد..

دکتر علی ترکمان ، فوق‌تخصص زانو، عضو هیات‌علمی دانشگاه علوم‌ پزشكی تهران می گوید:
موقع استفاده از توالت ایرانی مفصل زانو، ران و مچ پا خم می شود و فشار قابل‌توجهی به تمام مفاصل اندام تحتانی و حتی ستون فقرات و کمر می‌آید.
كلا بهتر است همه گروه‌های سنی برای حفظ سلامت مفاصل های شان، از نشستن روی توالت معمولی بپرهیز کنند و از صندلی مخصوص توالت یا توالت فرنگی استفاده كنند.

اما باید گفت تمام کسانی که درد مفاصل درد دارند و فشار، دردشان را تشدید می‎کند، یا مبتلا به آرتروز و ساییدگی زانو هستند، استفاده از توالت ایرانی ممنوع است.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 500 out of 5)
Loading...

ارسال پیام